Παρουσιάστηκε βελτιωμένη η ομάδα μας στο ματς με τον Κεραυνό αλλά δυστυχώς αγωνίστηκε και με ένα ξένο λιγότερο αφού ο Ντέιβις έμεινε εκτός λόγω του τραυματισμού του στο χέρι ο οποίος επανήλθε στο παιχνίδι με την ΑΕΛ.

Παρ' όλα αυτά οι παίκτες μας κατά διαστήματα, κόντραραν τον Κεραυνό και ήταν κοντά στο σκορ αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο έμειναν από δυνάμεις και όπως ήταν φυσιολογικό έχασαν ακόμα μια ευκαιρία για να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στην 2η αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, όπου πέρασε νικηφόρα από το στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία, επικρατώντας της αρκετά μαχητικής ΕΘΑ με 85-68. Σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές στην δ’ περίοδο και να φεύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Αχμάντ Ρόρι με 17 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Στο 3’ ο Κεραυνός είχε προηγηθεί με 11-5, με την ΕΘΑ μέχρι το 7’ να σημειώνει έντεκα σερί πόντους και να παίρνει προβάδισμα με 16-11. Με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά με 20-17. Έως το 12:30 το παιχνίδι ήταν στο ισόπαλο 24-24, ενώ τέσσερα λεπτά πιο μετά ο Κεραυνός είχε προηγηθεί με +10 (38-28). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 41-32.

Στην γ’ περίοδο η ΕΘΑ μπήκε δυνατά και κατάφερε μέχρι το 25’ να προηγηθεί με 46-43. Στο επόμενο δίλεπτο οι δύο ομάδες ήταν στο ισόπαλο 50-50, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 57-53. Στο δ΄ δεκάλεπτο ο Κεραυνός μπήκε πιο συγκεντρωμένα και στο 35’ ήταν μπροστά με +11. Με την λήξη του αγώνα το σκορ οδηγήθηκε στο τελικό 85-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 32-41, 53-57, 68-85

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης): Παπάμιχαηλ 6 (1), Χάρρις 16, Χέρμπερντ 19 (1), Νταρ 8 (1), Άντγκερ 12 (2), Παναγιώτου 1, Κάσινος 2, Ροδοσθένους, Γιάγκου, Ορφανός, Ιγκνατόφσκι 4, Ντέιβις.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Θεοχαρίδης 4 (1), Κινγκ 12, Χάγκινς 11 (1), Ρόρι 17 (3), Γκράντ 8, Μιχαήλ 4 (1), Στυλιανού 2, Κορωνίδης 14 (4), Ο’Μπράιαν 12 (1), Παπαδημητρίου 1, Παφίτης.