Άσχημη εμφάνιση στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος για την ομάδα μας η οποία ηττήθηκε με διαφορά 41 πόντους από την ΑΕΚ.

Η ομάδα από την αρχή του αγώνα δεν ήταν συγκεντρωμένη και άφησε πραγματικά τον αντίπαλο να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο. Αυτή η ήττα φυσικά καταγράφεται ως η χειρότερη τα τελευταία χρόνια και δεν αρμόζει στην ΕΘΑ η οποία καλείται να ανακάμψει άμεσα.

Ανάλυση αγώνα:

Με το δεξί μπήκε στη νέα σεζόν η ΑΕΚ κερδίζοντας στην αίθουσα «Τάσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» την ΕΘΑ με 70-111, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της ΟΠΑΠ Basket League για τη σεζόν 2019-20.

Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ από τα αρχικά στάδια του πρώτου δεκαλέπτου και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με διαφορά πέντε πόντων. Η ομάδα της Λάρνακας διεύρυνε το υπέρ της αποτέλεσμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και 39’’ πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν στους 13 πόντους (36-49). Τελικά το α’ ημίχρονο έκλεισε με οκτώ πόντους υπέρ των φιλοξενουμένων (41-49).

Οι κιτρινοπράσινοι δημιούργησαν ακόμη μεγαλύτερη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, μέχρι το τέλος του οποίου η ΑΕΚ η προηγείτο με 27 πόντους (59-86). Μέχρι το τελικό σφύριγμα η διαφορά έφθασε τους 41 πόντους.

Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ρίτσαρντ Τόμας με 21 πόντους (3 τρίποντα, 14 ασίστ, 4 ριμπάουντ)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 41-49, 59-86, 70-111

ΕΘΑ (Γιώργος Μπιτζάνης): Παπαμιχαήλ 4 (1), Χάρις 11, Ντέιβις 11 (1), Σμιθ 16 (1), Κινσούνλαλ 8 (2), Κωνσταντίνου 2, Παναγιώτου 2, Κασίνος 2, Ροθοσθένους, Ορφανός, Ιγκνατόφσκι, Φίλιπς 14 (4)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Σιζόπουλος 12 (3), Τόμας 21 (3), Χάμιλτον 20 (4), Αχμάντ 10 (2), Ογκμπέιντ 18, Γεωργίου 7 (1), Κουμής, Αλεξάνδρου 2, Χριστοφίδης 3, Μαντοβάνης 3 (1), Μπράουν 15 (1)